Kdo je Viliam? Proč Crafty? A proč Tales? A co to vlastně znamená ALE? …
Psal se 23. červen 2017, třetí letní den, a já se vydal na pivní pouť Prahou. Toto dobrodružství spočívalo v návštěvě deseti pečlivě vybraných pivnic. Takticky jsem začal již ve čtyři odpoledne s vyhlídkou krásného večera. A krásný večer to byl. V každé pivnici padl jeden kousek a až na jednu černou ovci byly vše plzeňské ležáky, které jsem si jakožto pražský nováček nesmírně užíval. Tou černou ovcí bylo pivo s označením IPA na Strahovském pivovaru. Jediné, co jsem v té době o IPAs věděl, bylo IPA = “India Pale Ale”. Ale jediný slovo, kterýmu jsem rozumněl bylo India a to mně už vůbec nedávalo smysl… No, pivo jsem ohodnotil slovy “tak to je zatím nejhorší” a šlo se na další plzničku.
India Pale Ale (IPA) je styl piva patřící do velké skupiny svrchně kvašených piv ALE. Druhou (protilehlou) velkou skupinou jsou u nás velmi rozšířené spodně kvašené ležáky. O IPAách tradují příběhy z dob britských kolonií, kdy z britských ostrovů byly posílány várky piv vojákům do Indie. Aby se pivo nezkazilo, bylo do piva přídáno více chmele, který má mimo jiné konzervační účinky, a tak pivo přežilo dlouhou cestu přes oceán. Pivo má charakteristickou ovocnou vůni (způsobenou chmelem, ale o tom až jindy…), sytější až naoranžovělou barvu, chuť více hořkou a pitelnost piva není tak velká jako u ležáků.
O pár měsíců později, na podzim v říjnu, jsem se ocitl v moravské metropoli Olomouc a šťastnou náhodou potkal jednoho norského pivaznalce. Ptal se mě, jaké jsou moje oblíbená piva a já začal jmenovat tradiční velké české pivovary. Na to se netvářil příliš uspokojeně a chtěl slyšet víc. Já v té době ale skoro žádná jiná piva neznal. Vzpomněl jsem si ještě na jednu nepěknou historku z mládí. Byli jsme s gymplem na výměnném pobytu v Dartfordu a během rozchodu v centru Londýna jsme si dali s kamarády každý natajnačku Guiness. Zkráceně řečeno, měli jsme co dělat, abysme naše pinty dopili. Nikomu z nás Guiness nechutnal. Byli jsme tak naučení na naše zlatá česká piva, že jakýkoli experiment skončil neúspěchem. Ale zpět do Olomouce. Celý šťastný, že jsem si vzpomněl na Guiness, jsem pronesl: “Vím, jaký pivo opravdu rád nemám. Guiness.” A v ten moment jsem dostal ten nejvíc nechápající pohled, který si dokážete představit. Po chvíli mlčení můj nový známý pronesl: “Jdeme na Guiness.”
Guiness (stejně jako IPA) spadá do kategorie ALE. Je ale černé a obecně se černá ALE piva označují jako stout [staʊt]. Barva je daná opražením obilí (nejčastěji ječmene), ze kterého se dělá slad. Více o ingrediencích a výrobě piva se dozvíte v dalších příbezích.
O pár minut později jsme se ocitli v baru The Black Stuff na ulici 1. máje. Než jsem se vzpamatoval, zjevil se přede mnou velký, černý Guiness. Zvedl jsem jej a začal pít. Nevím, co se za těch 5 let změnilo, ale Guiness mně chutnal a já se tloukl do hlavy, proč jen jsem jej tehdy tak nemilosrdně odsoudil. Co víc, začal jsem být zvědavý, jaká jsou ostatní zahraniční piva.
Uplynul další měsíc a já jel na pár dní do Osla za norským známým. Zničeho nic se přede mnou zjevila černá plechovka s označením coffee stout. Samou zvědavostí jsem ji otevřel, nalil do skleničky, přivoněl a začal pít. Bylo to naprosto jiné než jakékoli pivo, které jsem do té doby měl. I Guiness byl chutí úplně jinde. Pivo bylo šíleně vizkózní, nemělo skoro žádnou pěnu a bylo sakramentsky těžké. A nemluvě o tom, že mělo kolem 8% alkoholu.
Mezinárodně se objem alkoholu v pivu značí jako tzv. ABV (Alcohol by Volume). Běžná piva mají ABV okolo 4%. Je to ale něco jiného než stupňovitost, která se u nás s oblibou u piva uvádí. Stupňovitost zjednodušeně udává, kolik cukru je v pivu před tím, než se curk promění kvašením na alkohol. Ale o tom až zase někdy jindy.
Zbylých pár dní v Olsu bylo doprovázeno různými pivy ALE, ale ležák jsem neměl ani jeden. A je potřeba říct, že jsem se při odjezdu vyloženě těšil, až si zase dám pražskou tankovou plnzničku. No a já si jich v Praze dal moc a naráz jsem zase začal mít chuť na ty zvláštní piva, která jsem měl v Oslu.
Na Vánoce jsem od své milované ségry dostal krabici plnou překvapení. Bylo v ní 6 vyjímečných světových piv z oblíbeného olomouckého obchodu Muž přes palubu a začínalo mně být jasné, že můj pohled na piva už nikdy nebude stejný. Jako první jsem šáhl po Shepherd Neame’s IPA a následoval Fuller’s London Stout, na který jsem se nesmírně těšil. A jen tak mimochodem, stouty se teď staly mojim nejoblíbenějším ALEem.
Přehoupl se rok 2018 a 1. ledna jsem se rozhodl, že začnu pít jenom piva, které jsem ještě nikdy neměl. Tím začala má prohnaná (~ crafty) cesta za ochutnáním “všech” piv na světě. Zatím jsem vyzkoušel přes 50 různých piv a jsem naprosto nadšen komplexitou všech chutí, které pivo umí nabídnout. Některá piva jsou cítit po ovoci, jiná jsou zase jakoby kořeněná, každé je jinak hořké a některá chutnají až po čokoládě, vanilce či kafé. A k tomu všemu se ještě nakombinuje různý říz (obsah CO2, bublinek) a těžkost (jak ‘těžké’ se pivo zdá v puse).
“U piva je stále co objevovat.”
A právě Vás bych chtěl pobídnout k objevování a zkoušení pro nás netradičních piv. Nemusíte každý den pít to stejné (ikdyž dobré) pivo. Naše české ležáky tvoří jen malou část toho, co nám pivo jakožto nejstarší alkoholický nápoj na světě, může nabídnout. Buďte zvídaví a zkoušejte i jiná piva!
A tím se dostávám na konec prvního příběhu. Dlužím vám ale ještě odpověd na pár otázek.
Kdo tedy jsem? Jsem milovník piva a bojovník za změnu vnímání tohoto nápoje jakožto klasického ležáku. Bystřejším z vás už také došlo, proč jsem použil název Crafty Tales. Craft ALE je řemeslně vyrobený ALE a od něj je to jen kousek ke slovní hříčce Crafty Tales (doslovný překlad: prohnané příběhy). A jak vzniklo slovo ALE? READ HERE.
Právě jste dočetli první část Příběhu začátku. Vrhnětě se na druhou část! Doplňuje první příběh o zajímavé informace, například se dozvíte, co mě motivuje k psaní těchto príběhů, a nebo tak kam vyrazit na ALE.
Viliam
Good news for my international friends! All new tales will be in English from now on. And I’m shifting my focus a little. As I started traveling more 🗺, making international friends🕺 and visiting new craft-beer bars🌃, the time has come to adapt my tales to this new lifestyle🍻. I will no longer try to educate you guys, but I’ll rather document my travels for world-beer exploration. I’ll give you tips on bars I like, beers I drink and locations I visit.
Dejte si přes květnový sváteční dny nějaký řemeslný pivo. Inspirovat se můžete v mém čtvrtém Příběhu Řemeslných Piv, kde vám předtavím 8 českých i zahraničních speciálů.
Příběh nejen o vaření piva je publikován! Jestli vás zajímá, jak se pivo vyrábí a proč má tak unikátní a hustou pěnu, pusťte se do čtení.
Na instagramu jsem začal nepravidelně vydávat kratší náhodné příběhy pivního poznání. Jsou to příběhy ze života. Odehrávají se převážně v zajímavých ‘craftbeer’ pivnicích nebo v pohodlí domova u krbíčku.
Představuji Vám nové stránky o pivu! Ale nejen o pivu! Jak čas plyne, přibývají nové příběhy … Těšte se. Začínáme prvním příběhem Začátku.
Checknuto první pivo na Untappd! Byl to budějovický ležák Budweiser. Jen škoda, že to nebyl nějaký zajímavý ALE.